Hamilelik ve Beslenme

Hamilelik ve Beslenme

Hamilelik döneminizde beslenme alışkanlıklarınızın dengeli ve sağlıklı olması hem doğru bir gebelik süreci hem de dünyaya gözlerini açacak bebeğinizin olası sorunlarla karşılaşma ihtimalini azaltacağı için çok önemlidir.

Gebelik döneminde kaliteli bir beslenme için ilk olarak günlük olarak almanız gereken protein, karbonhidrat,vitamin ve mineralleri öğrenmeniz gerekir. Bu, hem hamileliğinizin sağlıklı devam etmesini hem de bu dönemde aldığınız kiloları kontrol altına alabilmenizi sağlayacaktır. Zira gebelik döneminde normal aralığın dışında alınan kilolar bebek için sakınca doğurmakla beraber annenin doğum sonrasında eski haline dönmesini de güçleştirmektedir.

Peki gebelikta mutlaka alınması gereken besinler nelerdir?
– Su elbette ki tüketilmesi gerekenlerin en başında geliyor.
-Günlük öğünlerinizde en az bir kez sebze ve meyve tüketmek de vitamin ihtiyacınızı karşılamak için çok büyük önem taşır.
-Kırmızı et hem sizin hem bebeğinizin protein ihtiyacını karşılamak için özel bir öneme sahip. Unutmayın ki kırmızı etten alacağınız hayvansal proteini başka bir yerden temin etmeniz mümkün değil.
-Balık.. Hamilelik boyunca sofranızdan eksik etmemeniz gerekenlerin en mühimi. İçerdiği Omega 3 ve Omega 6 ile bebeğinizin hayatı boyunca devam edecek olan beyin gelişimini erkenden başlatabilirsiniz.

1